Sedam godina od srebra iz Dijona

srijeda, 31. kolovoza 2016.
Sedam godina od srebra iz Dijona

„Nakon što su proglasili trećeplasirane u kategoriji izvornog folklora, nastao je tajac: Bugari i mi smo se pogledavali znajući da će se prva dva mjesta podijeliti između nas i da je samo pitanje kako. Kad su napokon kao srebrne proglasili Jedinstvo, emocije su se oslobodile i krenulo je veliko slavlje. No, tamo malo dalje od nas, slaviti su počeli i Bugari, znajući da su sigurno prvi.“

Tim će riječima svaki sudionik festivalske postave opisati tih nekoliko sekundi iščekivanja kojima je Jedinstvo 2009. godine iz francuskog Dijona s međunarodnog festivala Fetes de la Vigne“ donijelo posljednju natjecateljsku plesnu medalju u svoje vitrine. Sedam godina je prošlo, ali sjećanja ne blijede: moćna Vrlika i rasplesani linđo nisu ostavili ravnodušnima članove žirija koji su iz daljine malim dalekozorom pomno pratili korake i originalnost narodne nošnje, a još više od toga o kvaliteti izvedbe su govorile emocije koje su nakon nastupa prolomile među plesačima iz pozornice. Ipak, preko Bugara koji su u Dijon došli sa svojevrsnim all-star ansamblom oformljenim od najboljih plesača najboljih društava iz cijele Bugarske, tog se ljeta nije moglo.

Po povratku u Split srebrnim je folklorašima, kao i mnogim trofejnim generacijama prije njih, ispred prostorija društva organiziran svečani doček dostojan velikih splitskih šampiona na kojem su se skupili obitelji članovi, prijatelji, poznanici, mlađi uzrasti i mnogobrojni prijatelji društva te uz bakljadu, pjesmu i ples proslavili ovaj veliki uspjeh čiju uspomenu brižno čuvaju lica na slikama ovjekovječena na foto-kolažu autora Branka Modica koji se nalazi u prostorijama društva.

Ukoliko želite udahnuti dio festivalske atmosfere, kliknite na videa u dnu i uživajte u 15 minuta vrhunske folklorne izvedbe uz nastupe iz Dijona (ujedno i jedne od prvih videa na našem YouTube kanalu). Nadamo se će uspjesi starijih kolega inspirirati mlađe da i sami dožive slične trenutke, a za kraj ove kratke reminiscencije predstavljamo srebrnu postavu iz Dijona koju su činili:

Vrličko kolo:
Marija Milun, Ksenija Modic, Sanela Sučić, Sanja Mikačić, Elena Grassi, Ana Sviličić.
Mario Bešlija, Goran Soko, Željko Ćoso, Mladen Perhat, Ivan Grubišić, Andrija Lukenda.

Hercegovački linđo:
Maja Granić, Tina Munitić, Ljubica Vrsalović, Ivana Zubčić, Marina Ratković, Ana Sviličić, Ivana Gudić, Slađana Glavinović, Mia Raos.
Anton Mimica, Ante Dodig, Bepo Labetić, Toni Mušura, Mladen Perhat, Ivan Grubišić, Andrija Lukenda, Karlo Glavinović, Srđan Lukić (kolovođa). Lijeričar: Marko Zubčić.

Ostatak delegacije: Hrvoje Bašić, Bruno Bilić, Berislav Frua, Paško Jurić, Petra Ninčević, Matko Vukušić (orkestar), Nikša Mitrović (ansambl), Goran Begović, Henrik Frua (uprava i vodstvo puta), a ne možemo se prisjetiti i našeg legendarnog domaćina Nenada koji nam je omogućio da se u Francuskoj osjećamo kao doma.

Video: KUD Jedinstvo - Vrličko kolo, Dijon 2009. (srebrna medalja)

Video: KUD Jedinstvo - Linđo, Dijon 2009. (srebrna medalja)