Retro četvrtak: HNK, siječanj 1949!

četvrtak, 28. siječnja 2016.
Retro četvrtak: HNK, siječanj 1949!

U retro četvrtku vraćamo se na trenutak u daleku 1949. godinu i donosimo jedan od rijetkih sačuvanih plakata samostalnih koncerata ''Jedinstva'' iz tog vremena. Naravno iz HNK Split.

A nukleus svih kulturnih događanja u teškom razdoblju nakon drugog svjetskog rata u Splitu bilo je - R.K.U.D. ''Jedinstvo''.
U njemu su stasali i prve korake napravili mnogi velikani splitske kulturne scene, glumci, pjevači, plesačice i glazbenici. Jer ne zaboravimo u našem društvu tada su djelovali: ženski, muški i mješoviti zbor, dramska, baletna i folklorna sekcija, literalna grupa i limena glazba, mandolinski i narodni orkestar. Iz tih sekcija oni najbolji su istovremeno nastupali i popunjavali ansamble HNK Split, a mnogi od njih postali i profesionalci u teatru. Kasnije su članovi ''Jedinstva'' osnivali ili pomagali u radu drugih sličnih društava koja su osnivana u Splitu, poput primjerice ''Mozaika''. Mlađim generacijama možda nije poznato da je i legenda splitskog i hrvatskog folklora gospodin Branko Šegović započeo svoju karijeru, a gdje drugo nego u - ''Jedinstva''.

I zato sa ponosom gledamo iz siječnja 2016. u siječanj 1949.