Oproštaj plesača + fotogalerija

ponedjeljak, 28. rujna 2015.
Oproštaj plesača + fotogalerija

Kraj rujna je u Jedinstvu standardno rezerviran za veliki sastanak plesača i svirača u ime završetka ljetne plesne sezone i početka jesensko-zimske sezone proba te rekapitulaciju učinjenog u protekloj godini.

No još važnije, trenutak je to kada se najčešće pozdravljamo s članovima koji se opraštaju od daljnjeg rada u društvu te nagrađujemo one koji su svojim dugogodišnjim djelovanjem, ljubavlju, entuzijazmom i predanošću ostavili trag i ugradili svoj doprinos u 96-godišnjoj povijesti Jedinstva. Predsjednica Jedinstva, gđa. Ružica Mikačić je bila tu da onima koji se opraštaju od aktivnog članstva u društvu uruči zaslužene plakete (rad splitskog umjetnika i prijatelja društva Branka Modica), a mi ćemo ih kratkom biografijom predstaviti kao putokaz budućim generacijama. Krenimo:

• Andrea Banović

U prividnoj sjeni terceta na slici ponad teksta, od nas se oprostila Andrea. Izdanica škole folklora i članica prvog ansambla od 2010., ova samozatajna djevojka zbog koje su nas često zabunom mijenjali za modeling agenciju nažalost je već neko vrijeme zbog fakultetskih obveza bila spriječena biti dijelom ansambla. No nakon što je uspješno apsolvirala minulu studentsku godinu u Zagrebu, vratila se krajem rujna na svoj posljednji koncert da se na pravi način oprosti.

Ovim se putem Andrei zahvaljujemo uz poruku da svaki kraj nije nužno tužan jer ujedno znači i početak neke nove priče te joj želimo svu sreću u budućnosti.

• Helena Kačić Bartulović

Još jedna djevojka koja će se pridružiti sada već zavidnoj koloniji ex-Jedinstvenih u Zagrebu, toliko velikoj da bi slobodno mogli imati svoju sjevernu podružnicu, iako se u kuloarima zapravo šuška o transferu u Lado za zasad neobjavljeni iznos.

Došavši u Jedinstvo 2006., završila je 4 godine škole folklora te jednu dječjeg ansambla, da bi 2011. postala plesačica prvog ansambla kao dio sjajne generacije mladih cura. Suvereno i prirodno, s mikrofonom u ruci, svojim plavim okicama, prodornim glasom, toplim osmijehom i konferansama na tečnom engleskom, proteklih je godina bila svojevrsno zaštitno lice Jedinstva, upoznavajući domaću i svjetsku publiku s našom poviješću i repertoarom.

Nakon 5 godina u ansamblu iza nje ostaju 394 probe, 68 nastupa i velikih 140 koncerata, kao i višegodišnji staž kao asistentice u školi folklora, ali sigurno i nebrojeno mnogo više uspomena koje će joj kratiti studentske dane i mamiti osmijeh na lice, uz pogled na brončanu plaketu kojom je nagrađena.

• Josip Bepo Labetić

Jedan od onih zlata vrijednih univerzalaca koji su nekoliko sezona samostalno držali muški dio ansambla i uvelike olakšavali posao našem voditelju pri slaganju postava za koncerte. Obiteljski vezan za Jedinstvo (mama i sestra), Bepo nam se pridružio 2003., tri godine nakon toga postao član prvog ansambla i u svojoj 10-godišnjoj karijeri bio jedan od najkorisnijih plesača (MVP) pritom odradivši 615 proba, 145 nastupa i 140 koncerata.

Da postoji ljestivca za mjerenje srčanosti, ovaj magistar inženjer građevine, u čijem folklornom rezimeu stoji i srebro iz Dijona 2009., bio bi sigurno pri vrhu, a da je bilo više momaka poput njega, imali bi mi i mušku vokalnu sekciju, no naprosto nije bilo nikog tko bi mu ravnopravno stao uz bok.

Hvala Bepo na svemu, nek ti srebrna plaketa koja će ti krasiti zid uvijek evocira draga sjećanja.

• Bruna Čondić

„Udahnite duboko...“ bile su riječi našeg voditelja Marija Bešlije kojim je počeo Bruninu priču: skoro u dan točno 20 godina provedenih u Jedinstvu, od toga 4 godine u školi folklora, 4 godine u B ansamblu u turbulentnim vremenima za Jedinstvo, da bi 2003. počela jedna od uzornijih karijera A ansambla.

Brojke kažu slijedeće: 13 godina kao plesačica prvog ansambla, pritom 7 godina kao vrsna garderobijerka, 7 godina predanog rada kao voditeljica u školi folklora, prema potrebi i voditeljica konferanse, 23 turneje i stotine djece odgojene u folklornom duhu, a prema dostupnoj evidenciji Bruna je i all-time leader po broju odrađenih proba s njih čak 890, uz 120 nastupa i 192 cjelovečernja koncerta.

Kako to obično biva, brojke su u ovakvim situacijama često manjkave no zato će u kolektivnom sjećanju ostati kao vjerojatno rekorderka po broju pletenica koje se mogu isplesti iz njene prepoznatljive kose te po mnoštvu sitnica kojima je zadužila društvo, a koje je joj Jedinstvo vratilo kroz odana prijateljstva i prekrasne trenutke.

Osobe takve biografije se ipak ne puštaju da tek tako odu pa će od ove godine biti u funkciji voditeljice dječjeg ansambla. Zlatna plaketa za sretnih i uspješnih 13 godina karijere je zaista primjerena nagrada.