"Gledajući koncert Jedinstva, u pozadini šarenog kolorita plesača primjetit ćete grupu mladih ljudi kako precizno i neumorno prebiru po žicama dajući plesačima ritam i tempo, jednako pažljivo svirajući i ležerne mediteranske note i vesele slavonske bećarce. To su cure i momci bez kojih Jedinstvo ne bi bilo Jedinstvo, cure i momci koji čine drugu polovicu jednstvenog foklornog tijela i koji su u folkloru nedjeljivo vezani uz plesače. To je A orkestar."
Mandolinsko-tamburaški orkestar KUD-a Jedinstvo spada u kategoriju velikih orkestara brojeći više od 20 članova. Vezani neraskidivom vezom uz plesače folklornog ansambla, orkestar izvodi narodne plesove Republike Hrvatske na koncertima, smotrama i festivalima u zemlji i inozemstvu. Jedinstvo je pritom ostvarilo niz uspješnih nastupa te osvojilo niz priznanja, čemu je orkestar svojim sudjelovanjem u mnogome dao svoj obol.
Kronologija orkestra počinje 1990. godine kada je osnovan, a zahvaljujući stručnom i ustrajnom radu, već 1991. godine pozvani su na Međunarodni festival mandolinskih orkestara u Remiremont (Francuska). Nedugo zatim slijede pozivi na Međunarodni festival mandolinskih orkestara u Logroño i Villa Real (Španjolska) te 1995. godine na festival u Johannesburg (Južnoafrička Republika), gdje orkestar u međunarodnoj konkurenciji osvaja treću nagradu stručnog ocjenjivačkog suda. 1998. slijedi gostovanje u Padovi, na poziv talijanskog Ministarstva kulture.
Orkestar čine vrsni svirači mandolina, tambura, gitara i ostalih trzajućih instrumenata koji su svoje znanje stekli mahom u vlastitoj kući – školi mandoline i gitare KUD-a Jedinstvo. U svom programu orkestar izvodi 11 različitih kola s dvije vrste žičanih instrumenata. No, osim narodnih plesova, orkestar izvodi djela velikih kompozitora svih pravaca glazbene umjetnosti, djela revijske glazbe, kao i pop i rock glazbe te popularne i narodne glazbe zemalja cijelog svijeta, obrađene i aranžirane od strane voditelja, prof. Zvonimira Slavičeka.
Mandolinsko-tamburaški orkestar nastupa i kao samostalni svirački ansambl te pratnja vokalnim solistima. Treba istaknuti dva uzastopna prva mjesta s međunarodnog festivala mandolinista "Mandolina Imota" 2008. i 2009. godine u Imotskom, kao i niz koncerata u Splitu i okolici. Orkestar je snimio i nosač zvuka s domaćim autorskim i narodnim pjesama, kao i popularnim i narodnim pjesmama naroda cijelog svijeta.
Mandolinsko-tamburaški orkestar KUD-a Jedinstvo je otvoren za primanje već gotovih svirača violine, harmonike i sličnih instrumenata, a svi zainteresirani se mogu javiti na probe se održavaju ponedjeljkom i srijedom od 20.30 – 22.00 h.
Voditelj A orkestra
Pripremnom orkestru priključuju se svirači koji su odlukom voditelja škole mandoline i gitare zadovoljili postavljene uvjete nakon završene trogodišnje škole kako bi sada isključivo radili folklorni program A orkestra jer je uvjet pristupanja A orkestru poznavanje njegovog cjelokupnog repertoara.
Članovi za početak imaju manje nastupe, a poslije se priključuju svim obvezama A orkestra. Proces učenja traje otprilike godinu dana, a svirači koji u tom periodu ne savladaju predviđenu materiju imaju mogućnost nastaviti boravak u grupi i slijedeće godine. Važno je naglasiti da se članstvo u sekciji ne plaća.