Spomen ploča Jedinstva: „Za vječnu svjetlost njihove mladosti i ljubavi koja ne pozna granice...”

petak, 13. siječnja 2023.

Ulazak u 2023. s vječnim spomenom Jedinstva!

Nakon 103 godine, po prvi put u povijesti, Jedinstvo je u rodnom gradu dobilo trajno obilježje na spomen generacija svojih članova. Rekli bi nestrpljivi - napokon.

Skoro 18 mjeseci od podnošenja našeg zahtjeva gradskoj Komisiji za imena ulica i trgova i za spomenike te čak dva raspuštanja Gradskog vijeća, prvotno te iste 2021. i onda još jednom prije blagdana sv. Duje 2022. godine, konačno smo dobili dopuštenje gradskih vlasti, konzervatora i vlasnika objekta da postavimo ovaj trajni spomen na pročelje zgrade na adresi Poljana Tina Ujevića 3 koju smo po pravomoćnoj presudi morali napustiti u proljeće 2021., a u kojoj su od 1974. do 2021. generacije Jedinstva marljivo radile, stvarale, odrastale, zaljubljivale se... U tih 47 godina u plesnoj dvorani unutar kuće na našoj Cankarevoj, entuzijastički su se uvježbavali nastupi za Mediteranske igre 79', za mnogobrojne predstave u HNK i izvedbe na Splitskom ljetu, brusila se forma kroz pripreme za turneje po SAD-u, Meksiku, Južnoj Koreji, Egiptu, Grčkoj, Belgiji, Danskoj, Španjolskoj, Italiji, Rusiji… Stvarale su se vrhunske jedinstvene postave za pobjede na festivalima diljem svijeta: u Bursi, Dijonu, Llangollenu, Middlesbroughu, Johannesburgu, a u školi folklora i kroz splitski trokorak, monfrinu i šaltin polku stasale su na tisuće novih naraštaja malih Splićanki i Splićana, dice ovoga grada.

Sada nitko nikada ovaj spomen, ugraviran na mesinganoj ploči na podlošci od kamena, neće smjeti skinuti. A mi samo na kraju možemo zahvaliti GK Varoš, konzervatorima, gradskim vijećnicima, gradonačelniku dr.sc. Ivici Puljku i komisiji na prihvaćanju naših argumenata prilikom ove administrativne procedure koja je trajala poprilično dugo još tamo užežin Sudamje 2021. zbog čega uostalom na ploči i stoji datum 7. svibnja, nasvečaniji splitski nadnevak. Pokušali smo dva puta, ali i ovako je dobro.

I ne, nismo zaboravili:
- posebna ZAHVALA našem dr.sc. Tonću Šitinu autoru ovog predivnog poetskog teksta na spomen ploči,
- velika HVALA  g. Jurici Rubiću vlasniku objekta koji je i financirao izradu ploče te velikodušno dopustio njeno postavljanje,
- HVALA i dr.sc. Tonću Jeličiću za idejno rješenje izgleda ploče,
- ČESTITKE i stisak ruke za „Studio Gost” iz Splita na vrhunski profesionalno odrađenom poslu izrade i postavljanja same ploče,
- te naravno HVALA OD SRCA našoj Kseniji Jurić koja je dala završni designerski touch izgledu spomen ploče.

„Za vječnu svjetlost njihove mladosti i ljubavi koja ne pozna granice...”

/uploads/news/files/2022-08-17%20%281%29%20-%20Rjesenje_o_odobrenju_postavljanja_spomen_ploce_KUD-u_Jedinstvo_u_spomen_na_generacije_clanova_drustva%20-%20Copy.pdf

/uploads/news/files/Misljenje_Gradonacelnika_na_Prijedlog_rjesenja_o_odobrenju_postavljanja_spomen_ploce_KUD-u_Jedinstvo%20-%20Copy.pdf