Mađarska, turneja za 10! Video!

srijeda, 24. kolovoza 2016.
Mađarska, turneja za 10! Video!

Naša delegacija iz Mađarske stigla je doma!

Nakon sedam nezaboravnih dana, u Split se u utorak (22.kolovoza) kasno navečer vratilo 36 članova prvog anasambla i orkestra ''Jedinstva''Prvo službeno gostovanje u povijesti našeg društva u Mađarskoj, u gradu Szekesfehervaru na 20. izdanju Royal Days Festivala, ostat će zapamćeno po savršenoj organizaciji festivala, brojnim kvalitetnim nastupima, hrvatskoj gastro-turističkoj večeri, kao i svakodnevnim ugodnim susretima u tamošnjoj ''Kući plesa'' koja je u vlasništvu njihovog folklornog ansambla (e' da je ''Jedinstvu'' jedan takav prostor, gdje bi nam bio kraj). Kvaliteta programa kojeg su prikazali svi sudionici 21. međunarodne smotre folklora u Szekesfehervaru, među kojima su bili ansambli iz 9 zemalja sa 4 kontinenta, oduševila je domaćine i njihove goste. Procjena organizatora kazuje da je tijekom održavanja 21.Royal Days Festivala raznim nastupima, koncertima i promenadama nazočilo više od 20 tisuća posjetitelja.

I dok će se ovih dana polako slagati dojmovi iz Mađarske, brojci 10 iz naslova ovog teksta koja označava naš broj nastupa na ovoj turneji kao i našu ocjenu iste, dodajmo još i riječi izgovorene od direktora Festivala Andora Majorosa upućene članovima ''Jedinstva'' ''Vi ste najbolji mogući veleposlanici vaše zemlje''. To je rečenica koju čujemo na kraju svake naše turneje, rečenica na koju smo ponosni dok sa velikim entuzijazmom svaki put predstavljamo svoj grad i domovinu na najbolji mogući način. Jer tako je bilo 97 godina, tako će biti i narednih 97. Svemu unatoč. I zato nam sad još nestvarnije zvuči ocjena nadležnog Vijeća u kulturi grada Splita da ovakvo jedno gostovanje u inozemstvu, u zemlji koja je tradicionalno u top 10 emitivnih zemalja, kao i sve ono što na tom gostovanju radimo u promociji Splita, Dalmacije i Hrvatske: nije od interesa za grad Split. Nevjerojatno!

A prije nego obradimo naše video zapise s ove turneje, za sada Vam prenosimo snimku otvaranja koja je održana pred 4.000 gledatelja na glavnoj pozornici 21.Royal days festivala zabilježenu kamerama lokalne mađarske televizije. Naš nastup u priloženom videu se nalazi  od 23:46 do 31:02.

Video: Otvaranje 21.Royal days festivala